Belediyemiz “Amîda Jîn “Kadın Danışmanlık Merkezi’ni açtı

Belediyemiz “Amîda Jîn “Kadın Danışmanlık Merkezi’ni açtı

Eşbaşkanımız Filiz Buluttekin ve meclis üyelerimiz ile  çok sayıda kadın “Amîda Jîn” Kadın Danışmanlık Merkezi’nin” açılışını gerçekleştirdi. Buluttekin kadın merkezinin açılışını gerçekleştirdikten sonra kadın mücadelesine değinip” bizim amacımız kadınlar öncülüğünde verilen mücadelenin sonucunu almaktır” dedi.

İçişleri Bakanlığı kararıyla 2016 yılında Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) yönetimindeki belediyelere atanan kayyumların kapattığı kadın kurumlarında biri olan Amida Kadın Danışmanlık Merkezi, Halkların Demokratik Partisi (HDP) yönetimine geçen Belediyemiz tarafından “Amîda Jîn” Kadın Danışmanlık Merkezi adıyla yeniden açıldı.  Kadın merkezimizin açılışını yöresel kıyafetleriyle çok sayıda kadınla gerçekleştirdi. 

Eşbaşkanımız Filiz Buluttekin, Özgür Kadın Hareketi (TJA) aktvistleri ve İskenderpaşa Mahallesi’nde yaşayan kadınlar açılışta yer aldı.

Daha sonra Eşbaşkanımız Filiz Buluttekin ve TJA aktivisti Ayşe Gökhan, kurdele keserek açılışı gerçekleştirdi.

Açılıştan sonra konuşan Eşbaşkanımız Filiz Buluttekin, 2016’da belediyelere atanan kayyumların 52 kadın kurumunu kapattığını hatırlattı. Kayyumun kapattığı kurumlardan ikisinin Sur ilçesinde bulunduğunu ifade eden Buluttekin, “Bunlardan biri Amida Kadın danışmanlık Merkezi, diğeri de Çarıklı Mahallesi’nde Genç Kadın Merkeziydi. Kadınların bize tekrardan kurumlarının açılmasına yönelik talepleri geldi. Bu talepler doğrultusunda “Amîda Jîn” Kadın Danışmanlık Merkezi’ni açıyoruz” diyerek, amaçlarının kadınlar öncülüğünde verilen mücadelenin sonucunu almak olduğunu söyledi.

Açılıştan sonra TJA aktivisti Ayşe Gökhan ve Diyarbakır Barosu Kadın Hakları Merkezi üyesi avukat Hatice Demir’in sunumuyla “Toplumsal Cinsiyet” eğitimi düzenlendi. 

Açılış programımız Ma Müzik grubunun müzik dinletisinden sonra sona erdi.

 

WhatsApp Hattı